Přihlašte se a získejte VIP obsah. Pro novou registraci klikněte zde.
VIP obsah je určen pro každého odběratele blogu ZDARMA.


Neznáte heslo? Zkuste reset hesla.

Tento obsah je pouze pro přihlášené VIP členy. Členství je bezplatné. Pro novou registraci klikněte zde.

Neznáte heslo? Zkuste reset hesla.

Zadejte e-mail, který jste použili k registraci. Zašlu Vám na něj nové heslo.

Krok 3: konfigurace sítového nastaveni - Windows XP

Okno s možnostmi sítového připojení obsahuje velké množství položek. V tomto návodu jsou uvedeny pouze takove změny oproti implicitnímu nastavení Windows, které jsou nezbytné pro připojení k VPN serveru MUNI. Pokud se rozhodnete měnit nastavení jiných položek, měli byste vědět, co děláte. Při špatném nastavení nemusí spojení fungovat.

Okno pro nastavení sítového připojení ma v horní části několik záložek (Obecné, Možnosti, Zabezpečení, Sítě, Upřesnit). Bude třeba provést několik změn, aby nastavení vyhovovalo požadavkům pro připojení k VPN serveru Masarykovy univerzity. Nejprve se přepněte do záložky Zabezpečení.

V této záložce se nastavuje způsob přihlašováni k VPN serveru a způsob zabezpečení komunikace se serverem. Je třeba nastavit položku Možnosti zabezpečení na Upřesnit nastavení. Pro upřesnění požadavku klikněte na tlačítko Nastavení

Po kliknutí na tlačítko Nastavení se otevře nové okno s titulkem Upřesnit možnosti zabezpečení. V horni části je položka Sifrování dat, kde se nastavuje šifrovani veškerých dat přenášených mezi vaším počítačem a VPN serverem. Tuto položku nastavte na Vyžadovat šifrování (odpojit, pokud není k dispozici šifrování). Pokud šifrování dat nezapnete, spojeni NEBUDE FUNGOVAT.
Dále je zde položka Zabezpečení přihlášení. Ta určuje způsob ověřování vašeho přihlašovacího jména a hesla. Zde je třeba vyškrtnout všechny možnosti kromě Microsoft CHAP Version 2 (MS-CHAP v2). Vše potvrdte stisknutím tlačítka OK.

Nyní jste zpět v původním okně sítového nastavení. Přepněte se do záložky Networking, kde se nastavují parametry sítovych protokolů. V horní části je položka Type of VPN server I am calling, která určuje typ VPN serveru. Tu nastavte na hodnotu Point to Point Tunneling Protocol (PPTP). Pod touto položkou je tlačítko Setting, které umožnuje nastavit parametry pro komunikaci s výše zvoleným serverem. Klikněte na něj.

Po kliknutí na tlačítko se otevře nové okno s titulkem Nastavení protokolu PPP. Zaškrtněte všechny možnosti a potvrdte kliknutím na tlačítko OK.

Tímto by měly být všechny potřebné parametry řádně nastaveny. Potvrdte je kliknutím na tlačítko OK. Okno by se mělo zavřít a nyní mužete vyplnit vaše přístupové jméno (položka Uživatelské jméno) a heslo (položka Heslo). Nyní je vše připraveno pro připojení k VPN serveru. Po kliknutí na tlačítko Připojit by se váš počítač měl připojit k serveru.

V případě úspěšného připojení by se měla v pravé části lišty Windows objevit ikonka s počítačem indikující připojení k serveru. Pro zrušení spojení klikněte na tuto ikonu pravým tlačítkem a vyberte volbu Odpojit.
Jestliže se připojení k serveru nezdařilo, zkontrolujte nejprve přihlašovací jméno a heslo. Pak ješte jednou pečlivě projděte tento návod a oveřte, že je vše nastaveno tak, jak je v něm uvedeno. Jestliže se ani poté nemůžete připojit, tak kontaktuje správce.